Širvintų r. PSPC | Apie dantų silantus
Širvintų pirminės sveikatos priežiūros centras
sirvintupspc, sirvintu pirmines sveikatos prieziuros centras, sveikatos prieziuros centras
17386
post-template-default,single,single-post,postid-17386,single-format-standard,unknown,wp-accessibility-helper,accessibility-contrast_mode_on,wah_fstype_script,accessibility-location-right,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Apie dantų silantus

Apie dantų silantus

Pagrindinė dantų ėduonies profilaktikos priemonė yra burnos ertmės higiena – taisyklingas, reguliarus ir nuolatinis dantų valymas. Tačiau, norint efektyviai apsaugoti ką tik išdygusių nuolatinių krūminių dantų kramtomąjį paviršių, odontologai pataria danties vageles užpildyti (hermetizuoti) specialiomis medžiagomis – silantais. Silantai yra labai efektyvi dantų ėduonies profilaktikos priemonė. Pieniniams dantukams šis metodas paprastai netaikomas, nes jų paviršius daug paprastesnis – be gilių vagelių ir gumburėlių.

Kam reikalingi silantai?

Neseniai išdygusio nuolatinio danties dantų vagelės ir duobelės – tai rizikos sritys (pagrindinės apnašų susikaupimo vietos), kuriose užsilaiko maisto, jos savaime nesivalo. Tai aštuonis kartus labiau dantų ėduonies pažeidžiamos vietos nei lygus emalio paviršius. O jei vagelės gilios, jos neišsivalo ir dantų šepetėliu; sudėtingai “išvagotą” nuolatinio krūminio danties kramtomąjį paviršių net suaugusiems nelengva išvalyti, o vaikams dažnai tai – neįveikiama užduotis, ypač, jei mėgstama dažnai gardžiuotis saldumynais ar traškučiais bei saldžiais putojančiais gėrimais. Dauguma vaikų pasirenka būtent tokį maistą, kai tik jiems leidžiama. Be to, dygstančių nuolatinių dantų vagelės ne visiškai mineralizuotos, todėl labiau pažeidžiamos rūgščių ir ėduonies. Silantai apsaugo vageles nuo žalingų faktorių (mikroorganizmų bei jų gaminamų rūgščių). Valant dantų šepetėliu ir pasta, tiek vaikams, tiek suaugusiems, kurie padeda vaikams išsivalyti dantis, lengviau sekasi nuvalyti lygesnius skruostinius ar liežuvinius (gomurinius) dantų paviršius, gi kramtomiesiems paviršiams labai praverčia papildoma apsauga.

Kada reikia nuolatinius dantis padengti silantais?

Efektyviausia ir rekomenduojama vos išdygus pirmiems nuolatiniams krūminiams dantims. Tačiau silantais dengiami tik dar nesugedę nuolatiniai dantys. Gali būti, kad ne visus išdygusius dantis bus įmanoma hermetizuoti. Silantai, hermetizuodami danties vageles keliolika mėnesių, apsaugo dantis nuo ėduonies patį kritiškiausią laikotarpį, per kurį labiau įgundama prižiūrėti burną, taisyklingai valyti dantis bei tinkamai maitintis. Jeigu dantis jau pažeistas ėduonies, deja, tenka gydyti ir plombuoti.

Kaip ši procedūra vyksta?

Tai neskausminga keliolika minučių trunkanti procedūra, kurios metu gręžti danties nereikia. Danties paviršius nuvalomas, apdorojamas specialiais skysčiais ir padengiamas silantu, naudojant labai mažą šepetėlį ar specialų švirkštą, silantas sukietinamas, panaudojant specialią šviesą. Tokia profilaktinė procedūra gerokai paprastesnė bei pigesnė nei įprastinis plombavimas. Dengimo silantais procedūrą atlieka gydytojai odontologai tam pritaikytoje darbo vietoje arba burnos higienistai.

Kada silantai neapsaugo nuo dantų ėduonies?

Kaip jau minėta, silantais negalima dengti jau sugedusių dantų (nors atrodytų ir labai nežymiai). Silantai gan gerai apsaugo kramtomuosius dantų paviršius, tačiau neapsaugo kitų paviršių, pvz., tarpdančių, todėl reikalingos ir kitos profilaktinės priemonės. Taip pat būtų labai klaidinga manyti, kad, padengus dantis silantais, galima nelabai kruopščiai valyti dantis, bet kaip maitintis, reguliariai nebetikrinti burnos pas odontologą. Tokiu atveju burnos bakterijos ir rūgštys “sugraužia” ne tik dantis, bet ir silantus, netgi plombas. Galima būtų sakyti, kad padengtą silantu lygesnį danties paviršių yra lengviau nuvalyti, prižiūrėti.

Nemokamai dantys silantais dengiami vaikams nuo 6 iki 14 metų, prisirašiusiems VšĮ Širvintų r. pirminės sveikatos priežiūros centre. PSPC naudojami šiuolaikiniai, kokybiški ir efektyvūs, šviesa kietinami dantų silantai.

Tėvelius prašome kreiptis į VšĮ Širvintų r. pirminės sveikatos priežiūros centro burnos higienistę (P.Cvirkos g.13, galima registruoti ir telefonu: 30230). Kviečiame aktyviau pasirūpinti savo vaikų sveikata ir ateitimi!

Burnos higienistė Rima Kirlienė

 

Paskutinį kartą atnaujinta (2014-01-01)Keisti teksto dydį
Kontrastas